TRYB JASNY/CIEMNY

Błonnik primvitalny, jakie korzyści niesie dla organizmu?


Do wszelkich doniesień zdrowotnych, co do działań konkretnych pokarmów podchodzę z zaciekawieniem, ale i z rezerwą. Lubię sprawdzić na sobie te konkretne efekty i wiem, że mogą się okazać naprawdę skuteczne, ale też nie mieć wpływu na moje samopoczucie i wygląd. A jak to było z babką płesznik i babką jajowatą, czyli Plantago psyllium i Plantago ovata.
We współpracy z Mapą zdrowia, z przyjemnością porwałam się na eksperyment odnośnie wpływu tych nasion na funkcjonowanie organizmu i moje samopoczucie.
Błonnik Primvitalny jest w 100% naturalnym suplementem i nie ma w składzie żadnych substancji chemicznych. Suplement ten stosowany jest w oczyszczaniu układu pokarmowego, reguluje pracę układu pokarmowego i jelit.

Więcej informacji:

Dla kogo dobry jest taki produkt?
Uważam, że przede wszystkim dla osób zaniedbujących w swojej diecie udział błonnika, czyli odpowiedniej ilości warzyw, owoców i ziaren, które doskonale wpływają na pracę jelit i uformowanie resztek pokarmowych. Dla osób, które mają problemy z wypróżnianiem się, nie przebiega u nich to tak gładko i muszą spędzić dłuższą chwilę w toalecie. Jednak równie dobrze wspomoże osoby, które włączają prawidłowe ilości warzyw i produktów błonnikowych w swojej diecie, a jednak ich jelita potrzebują dodatkowej ilości "wypełniacza" do lepszej ich pracy.


Jakie są moje wrażenia po zastosowaniu błonnika primvitalnego?
W mojej diecie staram się jeść sporo warzyw i produktów bogatoresztkowych, jak i zdrowych tłuszczów. Jednak po zastosowaniu owych nasion, zauważyłam lepszą pracę jelit, które i tak ze względu na mój tym somatyczny i metabolizm są z natury trochę leniwe. To nie musi być jednak udręką do końca życia, bo właśnie przez wprowadzanie odpowiedniej diety i suplementacji, możemy zmienić i nakierować metabolizm na aktywniejsze tory.
Zauważalna jest zwiększona częstość wypróżnień, która nie odbiega od normy, a masy resztkowe są lepiej uformowane. Przez to wszystko, wzmaga się faktyczne poczucie lekkości, brzuch staje się bardziej miękki i rozluźniony.


Jeśli chodzi o ilość do spożycia łusek, to nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ zbyt duża ilość błonnika może spowodować odwrotny efekt, czyli zaparcia i wzdęcia.
Odnośnie walorów smakowych, to nie są tu one priorytetem, jednak dla mnie nasiona te w smaku są neutralne. Piję je w szklance wody 1-2 razy dziennie, ale można je dodawać również do jogurtu, czy koktajli.


Dodatkowy wpływ na organizm.
Nasiona babki płesznik i jajowatej wywierają również korzystny wpływ na organizm, ze względu na zaobserwowane obniżenie poziomu "złego" cholesterolu, czyli cząsteczek LDL (low-density lipoprotein). Są one odpowiedzialne za transport cholesterolu z wątroby do innych narządów i odkładnia się go we włóknach mięśni gładkich ścian tętnic, co sprzyja rozwojowi miażdżycy. Oczywiście stanowi, to zagrożenie przy wysokim stężeniu LDL, ponad normę, to jednak nie zaszkodzi jego profilaktyczne obniżanie. Wiele zdrowych produktów, jeśli je spożywamy, również reguluje ten poziom np. siemię lniane, ryby, oliwa z oliwek, orzechy włoskie, produkty bogatobłonnikowe. Tak właśnie działa prewencja dietetyczna chorób sercowo-naczyniowych.Ciekawe wyniki badań z wykorzystaniem nasion Plantago psyllium i Plantago ovata.

Badanie na 125 pacjentach ze zdiagnozowaną cukrzycą typu II wykazało, że plantago psyllium obniża poziom lipidów w osoczu krwi, cząsteczek LDL i triglicerydów, cholesterol całkowity, a także poziom glukozy. Tego typu badania ukazują pozytywny wpływ błonnika, na dietetyczną terapię takich pacjentów, jak i dietę zdrowego człowieka.


W innej obserwacji na grupie pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (ang. NAFLD) zastosowano badanie porównawcze wpływu babki płesznik i nasion bazylii na parametry organizmu przez 12 tygodni.
W obu przypadkach zmniejszeniu uległa masa ciała uczestników, jak również BMI. Jednak, dla osób z NAFLD, nie miało to znaczącego efektu na ich stan organizmu.


Jednym z ograniczeń stosowania łusek tych nasiona są ich właściwości śluzotwórcze. Osoby biorące przewlekle lub doraźnie leki, powinny uważać w tym czasie na spożywanie Plantago psyllium, ze względu na jej zdolności wiążące śluzu, który opóźnia wchłanianie się leku.


Oceniono wpływ nasion psyllium na florę bakteryjną jelit, ze względu na potencjał prebiotyczny. Głównie obserwowano zmiany pod kątem aktywności Bifidobacterium, u zdrowych kobiet, którym podawano przez miesiąc 7g/d nasion babki płesznik.
W badaniu tym, nie potwierdzono prebiotycznego potencjału nieuszkodzonych łusek nasion psyllium, ponieważ mogą być dopiero metabolizowane przez Bifidobacterium, po częściowej ich hydrolizie. Najlepsze działanie obserwowane jest u osób z niskim poziomem Bifidobacterium początkowo, więc dobre np. w odbudowywaniu flory po zażywaniu antybiotyków, czy diecie ubogiej w warzywa i wartościowe składniki pokarmowe.


Właściwie jaka jest konkluzja, jaką można odnieść do tego produktu? Taka, że błonnik pokarmowy, jest ważnym elementem diety człowieka i możemy pozyskiwać go z różnych źródeł, dogodnych dla siebie. Jeśli bardzo lubimy warzywa i bogatoziarniste produkty, to wspaniale, ponieważ to najlepsze źródła błonnika, w dodatku pełne witamin, minerałów i smaku. Jednak są osoby, które nie potrafią spożywać dużej ilości takich produktów, nie lubią lub potrzebują pomocy w jeszcze efektywniejszej pracy jeslit, wtedy zbawienną pomocą okazuje się właśnie produkt w postaci błonnika primvitalnego.


Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17329047
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18685505
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27761216
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21134867
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9747644

Komentarze

  1. Spożywanie błonnika ma bardzo dobry wpływ na pracę jelit. Jako, że sama miewam problemy z jelitami mój lekarz sam mi poradził, bym stosowała dietę bogatą w ziarna itp. Dodatkowo suplementuję się błonnikiem witalnym. Od tamtej pory mam zdecydowanie mniejsze problemy zdrowotne. Mogę jeść wszystko, oczywiście w odpowiednich proporcjach. Ważne bym przyjmowała dużo błonnika w formie naturalnej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane posty

Copyright © Taniec Smaku